Dni 18 – 24 stycznia mijają nad pod hasłem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć kilka istotnych informacji dotyczących raka szyjki macicy:
wiek nie ma wpływu na ewentualne wystąpienie choroby. Mimo, że według statystyk najczęściej chorują kobiety w wieku między 50 a 59 lat to absolutnie nie jest to regułą i o regularne badania powinna dbać każda kobieta.
rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie
choć mężczyźni, z oczywistych względów, nie mogą zachorować na raka szyjki macicy, mogą być nosicielami wirusa, a tym samym przekazać go partnerkom.
im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego wyleczenia
Jak profilaktycznie zbadać się na obecność wirusa HPV?
W naszym Centrum zalecamy dwa rodzaje badań:
cytologię LBC (na podłożu płynnym). Cytologia cienkowarstwowa pozwala na osiągnięcie większej pewności i wiarygodności wyników. Ponadto oprócz wykrycia wirusa HPV, pozwala na wykonanie badania w kierunku zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis, mogącą być m.in. przyczyną niepłodności
badanie HPV – wraz z cytologią LBC pozwala na dokładne wykrycie wirusa HPV poprzez oznaczenie 14/16 lub 30 genotypów. Badanie HPV ze względu na możliwe u mężczyzn nosicielstwo, zalecamy także Panom.
Cytologię LBC + HPV wykonacie Panie u każdego z naszych ginekologów, z kolei Panów zapraszamy do naszego urologa dr Michała Książka, który przeprowadzi konsultację, a w razie potrzeby pobierze także wymaz.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!