Okres ciąży to jeden z piękniejszych, ale również wymagających okresów w życiu kobiety. Należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i codzienną dietę, pamiętając o wykonywaniu okresowych badań. W kalendarzu przyszłej mamy warto znaleźć miejsce na wykonanie badań prenatalnych. Badanie prenatalne to badania przesiewowe, wśród których należy wyróżnić: USG I, II i III trymetru uzupełnione o test podwójny czy test wolnego DNA płodu.
Warto przede wszystkim przyjrzeć się badaniu USG, które jest bezpieczne, a jednocześnie pozwala dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka. Podczas ciąży wyróżnia się 3 terminy, w których należy wykonać badania prenatalne:
-
między 11 a 13,6 tygodniem w I trymestrze (najlepszy termin to okres między 12,5 a 13,4 tygodniem);
-
między 18 a 22 tygodniem w II trymestrze;
-
między 28 a 32 tygodniem w III trymestrze;
Te 3 badania USG w okresie prenatalnym zalecane są każdej ciężarnej zgonie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Szczególnie wskazane u kobiet po 35 roku życia, ale również w przypadku występowania w rodzinie chorób genetycznych, wystąpienia nieprawidłowych wyników badań podczas ciąży lub kontaktu przyszłej mamy z substancjami teratogennymi. W I trymestrze ocenie poddawane są wiek ciąży oraz budowa anatomiczna płodu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na istotne w medycynie skróty – CRL (długość ciemieniowo – siedzeniowa, a więc od czubka głowy do pośladków) czy FHR (częstość bicia serca płodu – w początkowym okresie ciąży jest to zwykle 150 – 170 uderzeń na minutę), NB – obecność kości nosowej, NT- szerokość przezierności karkowej, DV- przepływ przez przewód żylny, TV- przepływ przez zastawkę trójdzielną. Oczywiście podstawową funkcją tego badania jest oszacowanie w połączeniu z wynikiem testu podwójnego z krwi ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych (zespół Downa, Edwardsa czy Pataua).
W II trymestrze podczas badania USG istotna jest ocena budowy i wielkości czaszki, twarzy, kręgosłupa czy narządów wewnętrznych. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wielkość serca, jego rytm czy drogi wypływu krwi z komór serca.
W III trymestrze dokonuje się oceny rozwoju płodu, dojrzałości łożyska czy ilości płynu owodniowego. Dokonywana jest również analogiczna ocena rozwoju anatomicznego płodu jak w II trymestrze. Na tym etapie możliwe jest wykrycie takich wad rozwojowych jak: wady serca, wady przewodu pokarmowego czy moczowego, niektóre wady kończyn. Dlaczego tak ważne jest wykonanie, aż 3 badań prenatalnych USG? Ponieważ pomiędzy II a III trymestrem ciąży dochodzi do największych zmian w rozwoju dziecka, dlatego warto monitorować jak zwiększenie wagi czy wzrost wpływa na anatomię dziecka. Jest to ważne przede wszystkich ze względu na dynamikę rozwoju dziecka, dlatego nie należy lekceważyć wad, które mogą pojawić się na przestrzeni kilku tygodni rozwoju.
Przygotowanie do narodzin dziecka to niezwykła odpowiedzialność, nie tylko za swoje zdrowie, ale przede wszystkim dziecka. Warto skorzystać z możliwości jakie daje medycyna, aby czuć się bezpiecznie i jeszcze przed narodzinami, zapewnić dziecku właściwy start. Razem z zespołem naszych ginekologów, chcemy abyście Wy, przyszłe Mamy czuły wsparcie, troskę i profesjonalizm z naszej strony. Dlatego, jeżeli planujecie wykonanie prenatalnych badań USG serdecznie zachęcamy do konsultacji z dr Kamilą Sobczuk i dr Waldemarem Krzeszowskim.
Zapraszamy!