Kolposkopia to pogłębiona diagnostyka patologii szyjki macicy. Przy pomocy kolposkopu (specjalnego mikroskopu) pod powiększeniem oceniana jest szyjka macicy celem identyfikacji miejsc podejrzanych o występowanie nieprawidłowych komórek – w przypadku dysplazji, a także zmian o charakterze nowotworu złośliwego.
Kolposkopia jest wykonywana przez lekarza ginekologa. Badanie przeprowadzane jest w I fazie cyklu miesiączkowego. Badanie nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne – jest wykonywane na fotelu ginekologicznym, trwa około 15-20 min z wprowadzonym do pochwy wziernikiem. Przy pomocy kolposkopu lekarz w powiększeniu ocenia powierzchnię sromu, ścian pochwy, a następnie szyjki macicy. Podczas badania wykonywane są próby z kwasem octowym i płynem Lugola celem oceny reakcji nabłonka. Jeśli jesteś uczulona na jod koniecznie poinformuj o tym lekarza. Z miejsc podejrzanych o proces chorobowy pobieranie są wycinki przy pomocy specjalnych kleszczyków. Jeśli zmiana wnika wgłąb kanału szyjki macicy, a także w przypadku zmian bardziej zaawansowanych, pobierane są również wyskrobiny z kanału szyjki macicy przy pomocy niewielkiej sondy. Pobrany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego – patomorfolog ocenia, czy są w nim nieprawidłowe komórki. Na wynik badania histopatologicznego czekamy około 3 tygodni. Podczas badania kolposkopowego wykonywane są zdjęcia szyjki macicy, które są załączane do raportu. Na koniec badania raport jest drukowany, ale można go również zapisać w formacie pdf na Twoim pendrivie.
Badanie kolposkopowe wykonywane jest na zlecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach klinicznych. Wskazaniem do badania kolposkopowego są:
- weryfikacja nieprawidłowych wyników cytologii
(ASCUS, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC), - weryfikacja zmian makroskopowych na szyjce macicy
(“nadżerka”- ektopia gruczołowa), - identyfikacja miejsc wystąpienia dysplazji, bądź nowotworu,
- pobranie materiału do badania histopatologicznego –
z powierzchni szyjki macicy, a w niektórych przypadkach również z kanału szyjki macicy.
W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników na kilka dni przed badaniem kolposkopowym zaleca się wstrzemięźliwość seksualną. Nie powinno się wykonywać irygacji pochwy i poddawać badaniu ginekologicznemu. Kolposkopii szyjki macicy nie wykonuje się w trakcie miesiączki, infekcji dróg rodnych ani w okresie leczenia preparatami dopochwowymi.